Far Cry 5

Ubisoft tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen oyun serinin beşinci oyunudur. Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi açık dünya temalı olup aksiyon ve macera unsurları daha yoğundur. PC, PS4 ve Xbox One için çıkış yapmış olan Far Cry 5, Ubisoft tarafından, 27 Şubat 2018 tarihinde piyasaya sürüldü.

Far Cry 5

Oyunun konusu Joseph Seed adlı bir vaizin kendini seçilmiş bir insan olarak görmeye başlaması ile yaşanan olayları ele almaktadır. Montana’da yer alan küçük bir şehir olan Hope County de yaşan bu vaiz halkı kandırarak Cennetin Kapısı adlı bir cemaat kurar ve kendi olanları doğrultusunda kullanmaya başlar. Bu cemaatin faaliyetleri sonucunda bir takım cinayetler gerçekleşir ve hatta şehir halkı arasında küçük bir iç savaş yaşanır.

Oyuncular vaizi tutuklamak amacıyla şehre gönderilen şerif yardımcısını oynamaktadır. Senaryonun çoğunluğu şehrin kontrolünü elinde tutan vaize karşı yapılan direnişi konu almaktadır.

Far Cry 5’in oynanış mekaniklerine baktığımızda ilk kez seride oyunculara geniş bir karakter özelleştirme imkanı verildiğini görüyoruz. Oyuncular karakterlerinin görünümlerini, cilt tonlarını hatta cinsiyetlerini değiştirebilecek ve karakterini istediği gibi özelleştirebilecektir.

Oyunda çeşitli silahlar yer almaktadır. Temel silahlar bakımından oyuncular av tüfeği, tabanca ve yay gibi silahlara sahipken roketatar ve yapışkan bombalar gibi gelişmiş silahlara da sahip olabilmektedir. Ancak serinin bu oyunu yakın dövüşe büyük önem vermiş ve oyunda bir çok melee silah oluşturulmuştur. Oyunda bıçak, beyzbol sopası ve balyoz gibi bir çok melee silah bulunmaktadır.

Oyunda Guns of Hire sistemi yer almaktadır. Yani oyunda vaize karşı tek başımıza mücadele etmiyoruz bölge halkının da desteğini alıyoruz. Ancak bunun için bölge sakinlerini Guns of Hire sistemi vasıtasıyla davamıza ortak etmemiz gerekiyor. Bu kişileri daha sonra emrimiz altında savaştırabiliyoruz. Bir nevi AC serisinde brotherhood ile görmeye başladığımız yardımcı suikastçiler gibi Far Cry 5 de bize yardımcı savaşçı kullanma imkanı veriyor.

Ayrıca Far Cry 5’te campaign yani senaryo modunu oyuncular tek başına oynayabileceği gibi co-op desteği ile de oynayabilecek. Yani bir kaç oyuncu birleşip birlikte senaryoyu tamamlayabilecek. Oyun Hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıda yer alan oynanış videosunu izleyebilirsiniz.

Far Cry 5’in Oynanış Videosu

Far Cry 5’i ilk defa oynayacaksanız oyun hakkında kısa bir bilgiyi oynanış(gameplay) videosundan öğrenebilirsiniz.

FAR CRY 5 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ
Donanımlar  Minimum Gereksinimler Önerilen Gereksinimler
İntel İşlemci Core i5-2400 Core i7-3770
Amd İşlemci Phenom II X4 965 FX-8370
NVİDİA Ekran Kartı GeForce GTX 570 GeForce GTX 980
AMD Ekran Kartı Radeon HD 6870 Radeon R9 290X
RAM  4 GB  8 GB
İşletim Sistemi  Win 7 (64)  Win 7 (64)
DirectX  Direct X 11  Direct X 11
Saklama Alanı  30 GB  30 GB

Eğer sisteminizin kaldırıp kaldırmayacağı hakkında sorunuz varsa yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar.

Senin için seçtiğimiz oyunlara göz atmak ister misin ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir