• 20 Ocak 2019, 11:48:38

Gönderen Konu: Bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır ?  (Okunma sayısı 14372 defa)

hsntngr

• Site Yöneticisi
  • Profesyonel Oyuncu
    • Profili Görüntüle
Bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır ?
« : 10 Mayıs 2018, 06:13:36 »
Windows işletim sisteminde bilgisayar özelliklerini nasıl öğreneceğinizi aşağıda gösterdik, gerek ekran kartı ve işlemci modellerinizi gerekse de diğer donanım ve yazılımlar hakkındaki bilgileri aşağıdaki yöntemler ile bulabilirsiniz.

Genel Özelliklere nasıl bakılır ?

Bilgisayarınızın işlemci modeli, ram miktarı, directx sürümü ve windows sürümünü hakkındaki bütün bilgilere aşağıdaki yöntemle ulaşabilirsiniz.
  • Win + R tuşuna aynı anda basın.
  • Açılan çalıştır penceresinde dxdiag yazın ve enter tuşuna basın.
Daha sonra yukarıda saydığımız bilgileri içeren bir panel çıkacak, buradan bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak ekran kartı modeline ulaşmak için aşağıdaki yöntemleri uygulamanız daha doğru olur.

Ekran Kartına Nasıl Bakılır ?
1- Aygıt Yöneticisi

Aygıt yöneticisini kullanarak çok kısa bir sürede ekran kartı modelinize ulaşabilirsiniz, ister denetim masasından isterse de arama kısmında aygıt yöneticisi yazın ve aygıt yöneticisini açın. Daha sonra açılan pencerede görüntü bağdaştırıcıları kısmında ekran kartı modelinizi görebilirsiniz.

2- GPU Denetim Masası
Kullandığınız ekran kartının denetim masasından mevcut ekran kartınızın model bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yukarıda söylediğimiz adımda bazen görüntü bağdaştırıcıları kısmında model numarası değil, seri numarası yazabiliyor. İstisnai de olsa bu tür durumlar ile karşılaşabiliyoruz. Eğer nvidia veya amd harici ekran kartı kullanıyorsanız, ekran kartı bilgilerinize ulaşmak için nvidia için nvidia denetim masasına, amd içinse catalyst'e bakabilirsiniz.

3- Diğer Yöntemler

Şuanda çalışan ekran kartınızı görmek için, masaüstüne sağ tıklayarak ekran çözünürlüğü -> gelişmiş ayarlar penceresinde baktığınız anda çalışan ekran kartınızı görebilirsiniz. Ancak bilgisayarınızda harici ekran kartı varsa ve yüksek görüntü oluşturacak bir program veya oyun baktığınız anda çalışmıyorsa, varsayılan ekran kartınızı görebilirsiniz. Bu da sizi yanıltabilir, bu yüzden bu yöntemi önermiyorum. Ancak bilginiz olsun diyerek buraya yazıyorum.

Baktığınız anda çalışan diğer ekran kartının bulmanın bir diğer yolu ise, Win  + R tuşladıktan sonra msinfo32 yazarak sistem bilgilerine ulaşmak. Açılan pencerede componenets -> Display alanında, baktığınız anda çalışan ekran kartı ile ilgili bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2018, 09:11:43 Gönderen: hsntngr »

Fortnite Oyuncusu

• Acemi Oyuncu
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır ?
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2018, 07:37:11 »
Bilgisayar özelliklerine bakma programı ile uğraşmamıza gerek yok. Windows 10, windows 8 ve Windows 7'de bu şekilde bilgisayar özelliklerine bakabiliriz. Programsız herhagi bir kodla uğraşmadan...