Gönderen Konu: LoL Oyun Yapısı  (Okunma sayısı 1594 defa)

hsntngr

  • Site Yöneticisi
  • Profesyonel Oyuncu
  • *****
  • İleti: 620
    • Profili Görüntüle
LoL Oyun Yapısı
« : 23 Temmuz 2019, 12:29:17 »
Bölümler

    Taktik Savaşları, her biri birkaç turdan oluşan düzenli bölümlere ayrılmıştır.

Turlar

    Genellikle her turun bir planlama evresi ve bir savaş evresi bulunur.

Planlama Evresi

    Planlama evresinde bazı şeyler otomatik olarak gerçekleşir.

    Altın kazanırsın.
    Eğer dükkânını kilitlemediysen buradaki şampiyonlar yenilenir.

    Planlama evresinde şampiyon satın almak, eğer istersen dükkânı yenilemek ve şampiyonlarını savaşa sürmek veya onları konumlandırmak için 30 saniyen var.

    Planlama evresi sona erdiğinde takımın kilitlenerek savaşa hazır hale gelir.

    Bu evre sırasında şampiyonlarını konumlandırırken onların güçlü ve zayıf yönlerini göz önünde bulundurmayı unutma. Dayanıklı şampiyonları öne, kırılgan ve yüksek hasara sahip şampiyonlarıysa arkaya yerleştir. Tabii bazı şampiyonların doğrudan arka saflara saldırabileceğini de unutma.

Savaş Evresi (PvP)

    Taktik Savaşları'nın büyük bir kısmı rasgele seçilen başka bir rakiple yüzleştiğin PvP turlarından oluşur. Planlama evresi sonlandığında savaş evresi başlar ve hem minik efsanen hem de takımın rakibinin arenasına ışınlanır. Kim bilir, belki de rakibin senin arenanı ziyaret eder! Savaş evresi bir turdaki bütün savaşlar tamamlanıp kazanan ve kaybedenler belirlenene veya süre dolana kadar devam eder. Eğer sürenin sonunda çatışma hâlâ sürüyorsa her iki oyuncu da rakibin hayatta kalan şampiyonlarının sayısına bağlı olarak hasar alır.

Kopya Takımlar

    Bir PvP turunda kalan oyuncuların sayısı tekse (yedi, beş veya üç gibi), tura katılanların çift sayıda olabilmesi için rasgele seçilen bir oyuncunun takımı kopyalanır. Kopya takım, orijinal takımın sahibi dışında herhangi bir oyuncuyla eşleştirilebilir. Eğer turu kazanırsa tıpkı gerçek bir takımmış gibi rakibe hasar verir. Eğer kaybederse hiçbir şey olmaz; çünkü turun sonunda ortadan kaybolur.

Savaş Evresi (PvE)

    Bazı turlarda oyuncular yerine yapay zekânın yönettiği canavarlara karşı savaşırsın. Oyunun ilk üç turu ve sonraki çoğu bölümün son turu yapay zekâya karşı oynanır. Yenilen canavarlar bazen şampiyonlarının kuşanabileceği eşyalar düşürebilir.

Paylaşımlı Seçim

    Oyunun başlangıcında ve sonraki her birkaç turda bir tüm oyuncular paylaşımlı seçimlere katılır. Paylaşımlı seçimlerde herkes Yakındiyar'ın ortasındaki adaya götürülür ve rasgele belirlenen havuzdan bedelsiz olarak bir şampiyon seçer. İstediğin şampiyonu seçmek için minik efsanenle ona doğru koş ama nereye gittiğine dikkat et. Minik efsaneler dokundukları ilk şampiyonu alır ve seçimini yaptıktan sonra bunu geri alma şansın bulunmaz! Sonraki paylaşımlı seçimlerdeyse canı daha az olan oyuncular seçimlerini önce yapar.