Watch Dogs Sistem Gereksinimleri

Watch Dogs, Ubisoft tarafından geliştirilen ve 2014 yılında piyasaya sürülen açık dünya temalı bir oyundur. İlk çıktığında Grand Theft Auto (GTA) serisine rakip olarak görülmüştür. Ancak ilk aylarda yaşanan optimizasyon sıkıntıları nedeniyle performans kayıplarının yaşanması ve oyunun zorluk seviyesinin çok düşük tutulması nedeniyle single player kısmının yetersiz kalmasından dolayı gerek oyuncular gerekse büyük oyun portalları tarafından ağır bir şekilde eleştirilmiştir.

Oyunun konusu Aiden Pearce adlı bir hacker’ın hayatını konu alıyor. Aiden geçmişte yaşadığı silahlı saldırı sonrasında yeğeni Lena’yı kaybederken aileside zarar görüyor. Yaşananlar için saldırganlardan intikam almak isteyen Aiden, Merkezi İşletim Sistemi adlı şehrin bütün teknolojik yapısını bir araya getiren sistemi hackleyerek şehrin tüm elektrik sistemine, trafik lambalarına, güvenlik kameralarına erişim sağlıyor. Aiden, ele geçirdiği bu gücü kullanarak yeğeni Lena’yı öldüren katillerin peşine düşüyor.

Oyunun mekaniklerine bakarsak sıradışı bir oynanışa sahiptir. İlk defa bir oyunda ana karakter bu derece çevre üstünlüğüne sahip oluyor. Oyuncular, trenlerden güvenlik kameralarına kadar her şeyi kontrol edebilir. Çevrelerindeki insanların telefonlarını hackleyebilir ve onları dinyeleyebilirler. Hatta açık dünya içerisindeki diğer kişilerin banka hesaplarını patlatarak onlara ait olan paraya dahi el koymak mümkün. Yani merkezi işletim sistemi içerisinde yer alan herşeyi kontrol edebiliyor ve kendi çıkarımıza kullanabiliyoruz. Oyuna bu perspektiften baktığımızda yaygın bir “hacking” mekaniği mevcut. Ancak tüm işlemlerinizi de telefon – bilgisayar başında geçirmiyorsunuz yeri geliyor silahınızı çekiyor ve aksiyon dolu sahnelere atlayabiliyorsunuz.

Oyunun açık dünya temalı olduğunu söylemiştik. Ubisoft bu nokta da oyuncuya kendini ve karakterini geliştirebilmesi için büyük bir olanak tanıyor. Ancak burada şöyle bir tezatlık var. Oyuna yoğun bir gizlilik teması hakim. Yani görevleri tmamlayabilmek için illa kavga gürültü çıkarmanız gerekmiyor. Sadece hack yaparak dahi oyunun büyük bir kısmını tamamlayabiliyorsunuz. Ona rağmen bu kadar geniş bir açık dünya sunmanın ve karakter özelleştirmeye imkan vermenin önemi neydi ?

WATCH DOGS SİSTEM GEREKSİNİMLERİ
Donanımlar  Minimum Gereksinimler Önerilen Gereksinimler
İntel İşlemci Core 2 Quad Q8400 2.66GHz Core i7-4770K 4-Core 3.5GHz
Amd İşlemci Phenom II X4 940 FX-9370
NVİDİA Ekran Kartı GeForce GTX 460 768MB GeForce GTX 780
AMD Ekran Kartı Radeon HD 5770 1024MB Radeon R9 290
RAM 6 GB 8 GB
İşletim Sistemi Win 7 (64) Win 7 (64)
DirectX DirectX 11 DirectX 11
Saklama Alanı 20 GB 20 GB

Eğer sisteminizin kaldırıp kaldırmayacağı hakkında sorunuz varsa yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar.


Senin için seçtiğimiz oyunlara göz atmak ister misin ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir